Διερεύνηση διασποράς του βακτηρίου Peudomonas syringae pv actinidiae

news image

Το βακτηριακό έλκος της ακτινιδιάς προκαλείται από το βακτήριο Pseudomonas syringae pv. Actinidiae που προσβάλλει φυτά του γένους Actinidia και κυρίως τα είδη A. deliciosa και A. chinensis στα οποία ανήκουν οι περισσότερες καλλιεργούμενες πρασινόσαρκες και κιτρινόσαρκες ποικιλίες ακτινιδιάς. Οι στόχοι του έργου είναι: (1) μελέτη γεωγραφικής διασποράς του βακτηρίου Psa σε οπωρώνες ακτινιδιάς της χώρα μας (2) διαχωρισμός παθότυπων του Psa, (3) μελέτη γενετικής αντοχής διαφόρων ποικιλιών ακτινιδιάς στο Psa, (4) ανάπτυξη λογισμικού μοντέλου πρόγνωσης εμφάνισης του Psa, (5) αξιολόγηση διαφόρων σκευασμάτων για την χημική καταπολέμηση του παθογόνου, (6) μελέτη επίδρασης διαφόρων συστημάτων άρδευσης στην επικινδυνότητα προσβολής, (7) επίδραση του συστήματος άρδευσης στη συντήρηση και ποιότητα του ακτινιδίου, (8) επίδραση της αζωτούχου λίπανσης και του θερινού κλαδεύματος στη ανάπτυξη του βακτηρίου και την ποιότητα των καρπών.

Συμμετέχοντες φορείς: ΑΠΘ, Πανεπιστήμιο Πατρών, Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος, ΖΕΥΣ ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ Α.Ε., ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΝΕΣΤΟΥ, ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ.

Χρηματοδότηση: Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας, Β’ κύκλος Ενιαίας Δράσης «Ερευνώ – Δημιουργώ – Καινοτομώ»  (Παρέμβαση Ι).